POZOR! TATO ADRESA JE JIŽ NEPLATNÁ! Navštěvujte novou adresu www.worldofbooks-adelle.blogspot.cz a komentáře pište taky tam!

Recenze: Vampýrská akademie

16. srpna 2013 v 10:04 | Adelle |  Recenze

Recenze: Upíři z trochu jiného pohledu

Richelle Mead

Originální název: Vampire Academy
Nakladatelství: Domino, 2009
Série: Vampýrská Akademie
Pořadí v sérii: první
Počet stran: 280

Oficiální anotace:


Dva roky.
Jsou to už dva roky, co Rose a Lissa utekly z Akademie svatého Vladimíra. Dva roky se ukrývají před psychopsy a strážci, co po nich Akademie vysílá. Dva roky to zvládaly.
Ale pak přišel Dimitrij a všechno se pokazilo.
Jakmile se objevil Dimitrij Belikov, extra hezký a silný strážce, Rose a Lissa se strážcům zkrátka neubránily. Jsou odvlečené zpátky do Akademie, kde nemají zrovna na růžích ustláno...

Ve škole to vlastně až tak těžké není. Dhampýrka Rose a Morojka Lissa si vydobyly respekt už předtím, tak proč by to nedokázaly i teď? Lissa se sice drží trochu zpátky, zatímco Rose má teda pořádně ukecanou pusu a dokázala by všechno. A když se řekne všechno, tak totálně všechno - včetně zamilování do svého učitele.
Dimitrij je opravdu krásný, ale je o 7 let starší než Rose a on jejich vztah nepřipouští. A jak má k němu Rose přístup? Když utekly z Akademie, přestala cvičit. Sice je schopná Morojskou princeznu Lissu ochránit, ale jak řekl Dimitrij...

"Takže co uděláš?" "Uteču."

A kdo je vlastně Rose? Dhampýři nejsou až takoví upíři - nemají tesáky a nepotřebují sát krev. Dhampýrští muži nemohou mít děti s dhampýrkou, a Morojky jakožto vyšší osobnosti nepřipouští vztah s někým nižším. Rose nezná svého otce, ale její matka je vyhlášenou strážkyní. A tou chce Rose být taky, ale nejdřív by musela být fakt dobrá nejen v boji, ale i v útěku.

"A jak se mám asi bránit, když nemám stříbrný kůl?!"

Úhlavním nepřítelem dhampýrů i Morojů jsou Strigojové - upíři, kteří někoho zabili a teď jdou po Morojích, kteří je udržují naživu. Morojové mizí a na strážcích je, aby Moroje chránili. Strigoje nezabije jen tak nějaká věc a tou nejúčinnější je právě stříbrný kůl, po němž Rose hrozně moc touží.

Jenže to by nebyl návrat do školy, aby se nevyskytly potíže. Mia, Morojka, která Lissu s Rose nade vše nenávidí, o dívkách začne šířit tak hrozné drby, až Rose zkrátka vybuchne a je schopná zasadit pořádnou ránu. Pak je tu Lissin nepřítel, který ji straší mrtvolami...

Moje kamarádka mi řekla, že se jí Vampýrská Akademie nedotkla už jen kvůli popisu - prý "o dhampýrech si číst nebudu". Nakonec se do toho ponořila a nevím, jestli se jí to opravdu tak hnusilo, ale podle jejího názoru to nebylo zrovna skvělé. To já si dovolím trvdit opak. Vampýrská Akademie mě dostala, Rosin způsob vyprávění o upírech je úplně jiné kafe než vyprávěné Belly ve Stmívání. Rosiny narážky a poznámky mi přišly takové správné, do všeho se vrhala po hlavě a všechno oživila. Vampýrská akademie si zaslouží šest hvězdiček z pěti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Say to me what you read and I say to you who you are