POZOR! TATO ADRESA JE JIŽ NEPLATNÁ! Navštěvujte novou adresu www.worldofbooks-adelle.blogspot.cz a komentáře pište taky tam!

Jeden stát a přece jen rozdíly / Návrat z dovolené...

11. srpna 2013 v 18:00 | Adelle
Je to jen chvilička, co jsme se celá rodina vrátili z dovolené v Jižních Čechách, ale tohle prostě napsat musím. Nejdřív bych samozřejmě měla všechny ty místa vychválit ;), takže zámky Hluboká a Červená Lhota rozhodně doporočuji a vyfotit se u cedule Kardašova Řečice (Adéla ještě nevečeřela!) taky stojí za to :).
Ale přece jen už to bylo trochu víc dál od rodného města na Moravě, takže se rozdíly mezi Moravou a Čechy vážně nedaly přehlédnout.


Moji rodiče se smějí, když slyší mluvit třeba Pražáka. Ale mě to tak vtipné nepřijde. Dobře, tak mluví trochu jiným stylem než my z Moravy. No a co?

Tohle téma mě prostě nutí fakt přemýšlet. Jsme jeden stát, Česká republika, jenom rozdělení na Čechy, Moravu a Slezsko. A jaké jsou rozdíly už jen mezi Čechy a Moravou. O Pražácích a okolí se říká, že "zpívají" jenom proto, že trochu protahují různé samohlásky. To, že jsem mezi Čechákama se vážně přehlédnout nedalo.
Rozdíl není jen v tom, že "protahují" samohlásky. Jde i o všechno skloňování a tak dál. Já jako holka z Moravy bych třeba nikdy neřekla "spadlo to z židle", zatímco pro člověka z Čech by bylo nenormální říct "spadlo to z židle". Všechno tohle mi do mozku vysílá otázku: Proč jsme takhle rozdílní?
Jenže je to otázka, na kterou si nedokážu odpovědět. Někdo se tak kdysi rozhodl, že se rozdělíme na různé přízvuky. Nikdo nikdy neví, třeba jsou na tom ve Francii nebo v Německu podobně.

Taky mě udivuje to, že Češi posuzují řidiče za volantem ještě předtím, než skutečně poznají jeho povahu. Jak všichni víme, na poznávací značce je vždycky nějaké písmeno (M - Olomouc, A - Praha atd.). Když vás předjede nějaký machr a jede extra velkou rychlostí, rovnou řidiči z pusy vylítne "No jo, Pražáci, ti si dovolí všechno." Ano, možná má na poznávací značce A a je to Pražák. To ale přece neznamená, že Morava a zbytek ČR se od Prahy nějak liší, ne?


Když si to takdy všechno takhle vypisuju, tak si říkám, že narážím na všechno, co se točí kolem Prahy a Moravy. Ale pravda je krutá, jak je psáno všude. Pomlouvat se bude dál a můžeme s tím dělat, co chceme.
Možná jsem cvok, možná tenhle článek psalo už několik lidí přede mnou, možná se opičím. Ale čím jsem starší, tím víc chápu všechno dějství okolo sebe a taky se do něj chci nějak zapojit a pomoct. Ale jak pomoct tady, to vážně nevím.

A taky nevím, jak bych mohla slušně zakončit tenhle rozpracovaný článek se stále otevřenou myšlenkou. Nejspíš tímhle: Rána bičem způsobí modřinu, ale rána jazykem drtí kosti. (Edgar Allan Poe) Takže se podle toho chovejme. Přece jen jsme všichni Češi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Say to me what you read and I say to you who you are