POZOR! TATO ADRESA JE JIŽ NEPLATNÁ! Navštěvujte novou adresu www.worldofbooks-adelle.blogspot.cz a komentáře pište taky tam!

Recenze: Legenda

4. července 2013 v 15:26 | Knihomolka Ada |  Recenze

Recenze: Legenda

Marie Lu
Charakteristika od CooBoo:
Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika - stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day se naproti tomu narodil ve slumu a už ve svém mladém věku je nehledanějším zločincem Republiky.
Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu.


June žije s bratrem a je schopná čehokoliv. Nebojí se vylézt na několikapatrovou budovu a předvést, že její nejlepší výsledek ve Zkoušce není jediné, v čem vyniká.

Oproti tomu Day žije v utajení s kamarádkou Tess - o jeho životě ví jenom starší bratr John. S Tess musí krást, aby se uživili, ale to Daye neodradí od toho, aby pomáhal ostatním lidem. Ví, čeho je Republika schopná.

Po Metiasově smrti se June zavázala, že Daye zabije. Je však Day skutečný vrah?

Legenda je hrozně čtivá knížka, od které fakticky nemůžete odtrhnout oči. Marie Lu dává každé stránce nějak zabrat. Odhalení s Thomasem nebo obětavost Johna byla tak... překvapující, že Legenda je vážně jedinečnou knihou.
Líbilo se mi, jak rychle June došlo, koho to na ulici v sektoru Lake potkala (a ne jako např. v Upířích denících, kde to Eleně trvalo hodně dlouho). June je sebevědomá dívka, která jde za cílem, a nenechá se zviklat ani velitelkou Jamesonovou.
Day je něco jako June. Se skutečným jménem Daniel propadl u zkoušky, ale June našla opak - oba dva jsou zázračné děti Republiky s nejvyšším skóre, jaké může být.

Legenda splňuje všechny možné žánry, od romantiky až po dojetí. V Legendě nechybělo mnoho ztrát, a to hrozných ztrát, jak u June, tak u Daye. Marii Lu velice obdivuji.

Celý příběh je strhující a ještě lepší je konec. Obálka se taky velmi vydařila. Nejdřív bylo trochu obtížnější zvyknout si na to, že Day má v kapitolách jiné písmo než June, ale i to se vstřebá a z Legendy vznikne fenomén. A když se říká Fenomén, jsem zvědavá, jak se vyklube legendární pokračování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 4. července 2013 v 19:21 | Reagovat

na tohle už jsem koukala, ale těch dystopií na mě už ylo docela dost, každopádně až se mi to jednou dostane do ruky, tak asi neodolám :) jen si počkám na knihovnu

2 CaseyJOINC CaseyJOINC | E-mail | Web | 23. září 2017 v 19:54 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more!..</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Say to me what you read and I say to you who you are