POZOR! TATO ADRESA JE JIŽ NEPLATNÁ! Navštěvujte novou adresu www.worldofbooks-adelle.blogspot.cz a komentáře pište taky tam!

Červen 2013

CooBoo připravuje: Jsem zlomená

26. června 2013 v 13:52 | Knihomolka |  Připravované knihy
Tahereh Mafi si získala několik fanoušků se svou sérií Roztříštění. V ČR zatím vyšel první díl s názvem Jsem roztříštěná. V originálu se vydaly dvě knihy a jedna novela, třetí spisovatelka píše.
A CooBoo nám chystá pokračování Jsem zlomená.

Tik
tak
tik
tak
tik tak tik tak…
Už je skoro čas na válku!
Juliette uprchla ze spárů Warnera do Bodu Omega, což je místo ideální pro lidi, jako je ona. Pro lidi s darem. A také je to hlaví ústředí hnutí odporu proti stávajícímu režimu. Konečně je volná a nikdo ji nechce použít jako zbraň. Konečně může svobodně milovat Adama. Ale nikdy se nezbaví svého vražedného dotyku.
A ani Warnera, který po ní touží víc, než by bylo zdánlivě možné.
V druhém díle této dystopické trilogie musí Juliette učinit několik životně důležitých rozhodnutí. Musí zjistit, co vlastně chce a o čem si myslí, že je to správné. A možná bude muset volit mezi srdcem a Adamovým životem.
VYCHÁZÍ 26. SRPNA!


Všechny podoby Drakie

25. června 2013 v 19:32 | Knihomolka |  Několik obálek...

Jiný stát, jiný obal: Drakie

Drakie od Sophie Jordanové si jistě získala srdce několika dívek z celého světa. Jak je známo, každý stát si obálku upraví tak, aby vyhovovala. Tady je pár příkladů ze světa:

českáoriginální
německá

Tak co, která z obálek se vám líbí nejvíc?

Recenze: Drakie

25. června 2013 v 19:24 | Knihomolka |  Recenze

RECENZE 1.: DRAKIE

Sophie Jordanová

Mimchodem, žádný smích atd., je to teprve moje první recenze, tak uvidíme.

Autor: Sophie Jordan
Originální název: Firelight
Série: Drakie
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 296
Žánr: sci-fi, romantika, horory, fantasy


Charakteristika od CooBoo:
Jacinda od malička žije s cejchem výjimečnosti a ví, že každý její krok je sledován. Touží ale po svobodě rozhodovat se sama za sebe. Když poruší nejposvátnější zásadu svého druhu, skoro za to zaplatí životem. Zachrání ji krásný cizinec, který byl poslán, aby lovil takové, jako je ona, potomky draků, kteří na sebe dokážou vzít lidskou podobu. Jacindina rodina je nucena uchýlit se do světa smrtelníků, kterému není lehké se přizpůsobit...

Drakie. Nové stvoření, které dobývá svět. Už nejsou draci. Teď jsou drakiové. Lidé, kteří se změní na draky. Vypadají jako my, myslí jako my, ale nejsou jako my. Mění se při strachu, při obraně nebo jen tak. Mají svislé zorničky, dračí šupiny a především nějakou drakijskou schopnost.
Drakiové mohou mít hned několik schopností: vodního drakiho, zemského drakiho nebo třeba onyxe.

Jacinda je ale výjimečná.
Jacinda je po dlouhé době jediná, která dští oheň. Všichni ji berou s respektem už od doby, co se převtělila. Všichni, včetně alfa samce Severina a jeho syna Cassiana. Tak to ale Jacinda nechce. Chce, aby ji lidi měli rádi proto, jaká je, ne kvůli její super schopnosti.

Spisovatelka nás vtáhne do neustále napínavého děje, ve kterém nechybí samozřejmě ani romantika. (Co by to bylo za knihu pro holky bez romantiky?) A když se zamiluje dračí dívka...

Jacindina povaha je všelijaká: názory si poměrně rychle změní, podle závažnosti situace (jak se taky ukáže v následujících dílech). Je tvrdohlavá a jde si pevně za svým. Je až zajímavé, když Jacindina matka chce, aby se Jacinda zřekla své drakie, Jacinda to prostě neudělá. Tajně si ji uchovává při životě.

Konec je, jako u všech knih od spisovatelky, pořádně otevřený a čtenáře nutí, aby si hned přečetl druhý díl. Drakie je báječná knížka a doporučila bych ji každému.


Tak co, vypadá to trochu jako recenze? :)

Jak se dělá kniha?

25. června 2013 v 15:38 | Knihomolka
CooBoo nám dokonale popsalo, jak probíhá "normální" věcičky okolo vydání jedné jediné knížky...


Poslední dobou jste se nás často ptali, jak to chodí při vydávání knih a co člověk musí udělat pro to, aby mohl pracovat v nakladatelství. Takže přinášíme krátký přehled co a jak. :-)

Prvním krokem je už samotné objevení knihy, která stojí za vydání, líbí se nám a myslíme si, že zaujme i čtenáře. V CooBoo vydáváme hodně překladových knih, takže pročítáme zajímavé tituly doslova z celého světa. Když někdo z nás objeví zajímavý kousek (příběhem, zpracováním, neobvyklým jazykem, ale třeba i komerční úspěšností), řekne o něm ostatním v redakci - to je takový první výběr, kdy se domlouváme, jestli se nám vůbec hodí do edičního plánu a jestli třeba podobný titul už nevydáváme. Když jsou Kubulíni pro a jestliže nám knihu schválí vedení, nastává ta nejnudnější část - spousta papírování a dohadování. Musíme kontaktovat zahraničního majitele práv, domlouvat se s ním o ceně za knihu, za obálku, kdy pošle smlouvy, co v knize chce a nechce mít, jestli můžeme pravý dolní růžek obálky udělat světle modrý místo původní o fous více modré. A tohle vyjednávání může trvat i několik měsíců a většinou z něj má člověk nervy v kýblu. Když už konečně držíte všechny smlouvy v ruce, můžete text zadat překladateli. A nyní nastává další kámen úrazu. Vydání jsme si tak pěkně naplánovali třeba na půlku listopadu a oznámili to i vám, čtenářům. Jenže vyjednávání smluv trvalo déle, než jsme čekali, teď je konec června, takže překladateli/překladatelce můžete dát maximálně dva a půl měsíce na překlad (a věřte nám, že přeložit třeba některého z Tygrů nebo díl Nadpozemské trvá rozhodně mnohem déle). A navíc překladatel, který se vám k dané knize nejvíce hodil, samozřejmě nestíhá. No nic, začnete zoufale obvolávat všechny, na které máte kontakt, a když už si rvete vlasy, většinou se někdo najde. (A přichází další papírování :-)).
Konečně v půlce září před sebou máte přeložený text. A teď nastává další fáze - redakce. To si tak vezmete český překlad (k ruce samozřejmě originál) a opravujete stylistiku, překlepy, pravopisné chyby… vedle toho samozřejmě kontrolujete, jestli jsou správně přepsaná jména a názvy, dáváte si pozor, aby hlavní hrdinka v první kapitole neměla zelené a ve třetí hnědé oči. Pak slavnostně pošlete zásahy překladateli, a když s nimi souhlasí, můžete jít za grafikem. Ten text zlomí (prostě z dokumetu ve Wordu udělá ten pěkný text, jaký pak najdete i v knize). A buď vy, nebo některý z kolegů (knihy si prohazujeme, aby většinu titulů viděly alespoň dvoje oči, které si všimnou i věcí, jež jste přehlédli) začne dělat korekturu - opět hledá chyby, navíc opravuje i dělení, sleduje, zda je vše v pořádku graficky (to znamená, že jsou například čísla stránek tam, kde mají být, a nejsou tam, kde být nemají; že jsou třeba začátky kapitol stejně graficky vyvedené; že grafik v půl čtvrté ráno v polospánku nedal některou kapitolu dvakrát atd.). Poté se opět zanesou zásahy a následuje další korektura - zde se koukáme, jestli opravy jsou zanesené tak, jak jsme je mínili, a opět hledáme chyby. Poté už jen napsat anotaci na obálku, vybrat barvu kapitálku (to je takový ten látkový proužek u hřbetu knihy), předsádky (úplně první stránka nalepená na obálky) a naposledy projet celou knihu. Pak se všechny údaje odešlou do tiskárny, kde přibližně během tří až čtyř týdnů knihu vytisknou.
Jestli jste počítali, všimli jste si, že na zpracování knihy máme většinou měsíc, což se zdá jako spousta času, vždyť kniha se dá přeci přečíst úplně v klidu za dva dny. Věřte nám, že tomu tak bohužel není. Samozřejmě se vždy věnujeme více knihám najednou a k tomu si připočítejte si miliony mailů, porady, články na naše stránky, Facebook, Twitter... A navíc při redakci a korekturách člověk postupuje opravdu velmi pomalu a představa, že by zvládl třeba 70 stran denně je z říše snů. Navíc je třeba počítat s časem, který potřebuje grafik. Takže výsledkem je, že korektury děláme často do nocí (často skončíme jako Čtenář Dostojevského od Emila Filly) - a je samozřejmé, že ve tři ráno po celodenním čtení už člověk nedokáže udržet pozornost a vyvarovat se všech chyb. :-(
Takže celkově platí, že co se může po… dejme tomu pokazit, to se pokazí. A k čemu by šlo napsat nějaký byrokratický a nesmyslný papír, k tomu se přesně takový papír musí vytvořit. ;-) Ale pak nám do redakce dorazí vzorky z tiskárny - krásně vonící, s úžasnou obálkou - a my jsme nadšení. A zároveň nervózní, jestli se vám bude líbit a co na ni řeknete. Proto každá pochvala nesmírně potěší (a každá výtka zamrzí :-)).
U knih českých autorů je průběh podobný, jen samozřejmě odpadá fáze překladu, ale do hry naopak vstupuje práce s autorem, kterému se snažíte vysvětlit, že romantický prázdninový román z letního tábora není úplně vhodné zakončit útokem vesmírných potvor na poslední straně. A samozřejmě je mnohem důležitější a intenzivnější práce s ilustrátory a grafiky.
Jestliže jsme vás příliš neodradili, dáváme ještě pár tipů, jak se stát literárním redaktorem. Všichni jsme studovali český jazyk a literaturu, někdy v kombinaci s něčím dalším (většinou cizí jazyk). Je to skvělá průprava, jež vás naučí nejen jazyk a jeho zákonitosti (ano, to jsou ta různá pravidla pro psaní čárek ve větě, která stejně nikdo nikdy úplně nepochopí), ale získáte i schopnost orientovat se v současné a starší literatuře. A právě literární přehled je další důležitou vlastností (a i když vydáváme YA, chce to orientovat se i v dalších žánrech). Další důležitou věcí jsou cizí jazyky - ideálně angličtina a k tomu jeden, dva, tři… další. Jak už jsme zmiňovali, posuzujeme opravdu hromady cizojazyčných knih, sem tam je potřeba přeložit například anotaci, anglicky psát maily kvůli smlouvám, jezdíme na zahraniční veletrhy… K tomu všemu je nezbytná ochota pečlivě číst tu samou knihu několikrát za sebou, schopnost vyplňovat různé tabulky (bohužel), přicházet s novými nápady a samozřejmě taky trpělivost a smysl pro humor (legrácky v redakci jsou nezbytnou prevencí proti zešílení :-)).

zdroj: cooboo.cz

Klikačka blogu

25. června 2013 v 15:34 | Knihomolka

Klikačku můžete dát kamkoli, kde to souvisí s knihami :)

CooBoo připravuje: třetí díl Nadpozemské

8. června 2013 v 9:47 | Knihomolka |  Připravované knihy
Nadpozemská, série o Claře, andělovi.
Třetí závěrečný díl vyjde koncem letošního července. Nejdřív Nadpozemská, pak Zasvěcená. Jaký název nám CooBoo vymyslí teď? Boundless znamená Neomezená, tak uvidíme.


CooBoo připravuje: další dva díly Legendy

8. června 2013 v 9:44 | Knihomolka |  Připravované knihy
Ano ano. Legenda (Marie Lu) je trilogie o June a Dayovi, kteří žijí ve zlé Republice. A kdo pravidelně čte blogy redaktorů na CooBoo, tak se mohl dočíst u Karoliny, že se chystají oba a už víme přesné datum.

Druhý díl vyjde v září tohoto roku. Prodigy v překladu znamená Zázrak.

Třetí díl vyjde v příštím roce v lednu. Champion asi všichni víme, co znamená. Vítěz, šampion.

Lola a kluk od vedle

8. června 2013 v 9:40 | Knihomolka |  Dívčí čtení
Začínající návrhářka Lola Nolanová nevěří na módu… věří v kostýmy. Čím výraznější outfit, čím třpytivější, čím zábavnější, čím divočejší - tím líp. Ale Lola je přes neskutečné modely také hodnou dcerou a kamarádkou s velkými plány do budoucna. Všechno je perfektní (včetně jejího sexy přítele rockera), dokud se do sousedství nevrátí obávaná dvojčata Bellova. Calliope a Cricket. Hlavně Cricket, nadaný vynálezce, který zrovna vystoupil ze stínu slavné sestry. Cricket, který by se moc rád vrátil do Lolina života. Lola teď dumá, jak se poprat s city ke klukovi od vedle… a vypadá to na dlouho!

Kniha od autorky Polibku pro Annu!


CooBoo připravuje: V šedých tónech

8. června 2013 v 9:37 | Knihomolka |  Připravované knihy
Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

VYCHÁZÍ V ZÁŘÍ!CooBoo připravuje: Ghúlmošky navždy

8. června 2013 v 9:36 | Knihomolka |  Připravované knihy
Pamatujete na Monster High?

Nová Monster parta je tu!
Rochelle Goylová, Venus McFlytrapová a Robecca Steamová nastupují na Monster High, světově proslulou školu pro příšery. Nejsou tu ale jediní nováčci, do profesorského sboru přibyla okouzlující zaříkávačka draků Sylphia Křidélková a její armáda trollů. Když všichni na škole začnou slečnu Křidélkovou uctívat jako tu nejfantesáktičtější učitelku na světě, tři nové ghúlmošky pojmou podezření, že něco není v pořádku, a rozhodnou se zasáhnout. Osud MONSTER HIGH leží v jejich rukách.

VYCHÁZÍ 12. SRPNA!

Say to me what you read and I say to you who you are